O projekcie

Planowany przeze mnie efekt polega na stworzeniu serii prac malarskich, które będą kontynuacją mojej rozprawy doktorskiej zakończonej w 2020 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Projekt zakłada stworzenie cyklu 24 obrazów (ikonokodów) na desce o wymiarach 47 x 72 cm.

Wybór matrycowych kodów jako narzędzia do zrealizowania tematu pracy artystycznej nie jest przypadkowy. Każda praca będzie zapisana w sposób odbiegający od tradycyjnej konwencji ikonicznej. Kulminacyjny moment przedstawiający wybraną scenę wizji apokalipsy św. Jana będzie zasłonięty kodem. Będzie to forma ukazująca, na pierwszy rzut oka, niezrozumiały układ biało-czarnych kwadratów, które połączone ze sobą będą kryły w sobie zapisaną informację.

Jestem przekonany, że stworzenie serii prac malarskich w opisanej technice i stylu będzie interesującym wkładem w dziedzinę sztuki oraz dostarczy odbiorcom niezapomnianych wrażeń duchowych, estetycznych i intelektualnych.

Aktualne wpisy oraz dokumentację zdjęciową z postępu prac mogą Państwo śledzić na blogu: https://ikonokody.blogspot.com/

Miejsce realizacji cyklu: Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach
Galeria Sztuki, Cysterska 4, 47-430 Rudy (mapa).

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego